Sukces restauracji zależy od bardzo wielu czynników. Wyborna kuchnia, profesjonalna obsługa i elegancki wystrój, są z pewnością kluczowe. Jednak żadna restauracja nie może funkcjonować bez odpowiedniego wyposażenia.
Najbardziej reprezentacyjnymi i widocznymi dla klientów meblami są stoliki i krzesła, stojące na sali. Jest to jednak tylko niewielka część niezbędnego wyposażenia, które zakupić musi każdy właściciel. Najważniejszą częścią jest oczywiście kuchnia, która stanowi serce restauracji. Meble gastronomiczne muszą zapewniać warunki do przygotowywania potraw najwyższej jakości. Bardzo popularnym materiałem w ich produkcji jest stal nierdzewna, dzięki jej odporności na wysoką temperaturę, korozję, uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Kluczowe znaczenie mają stoły robocze, zarówno te najprostsze, jak i bardziej złożone, zawierające pod blatem szuflady i półki. W warunkach domowych wykonujemy potrawę od początku do końca w jednym miejscu, ale w przypadku żywienia zbiorowego każdy etap obróbki żywności wymaga osobnej powierzchni roboczej, co wywołuje konieczność zakupu licznego wyposażenia. Ze stali nierdzewnej wykonuje się również stoły ze zlewem lub basenem stosowane w zmywalniach, które są bardzo wytrzymałe na ciągłe działanie wody i detergentów.

 

Oprócz powierzchni roboczych, nie można zapomnieć również o meblach służących do przechowywania. Na wyposażenie restauracji składają się liczne szafki, półki i regały. Mamy do wyboru wiele szafek, zarówno wiszących, jak i stojących, o różnych rozmiarach i układach. Jeżeli dysponujemy ograniczoną powierzchnią, przestrzeń pozwolą nam zaoszczędzić szafki czy półki wiszące. Z pewnością najbardziej pojemnymi meblami są regały. Mogą pomieścić duże ilości sprzętu kuchennego lub żywności, a przy tym są najwygodniejsze w użyciu i zapewniają stały dostęp powietrza do przechowywanych surowców. Jednymi z najbardziej praktycznych są regały chromowane składane według naszych potrzeb. Możemy korzystać z takiej wysokości regału, jaka jest dla nas aktualnie wystarczająca, co pozwala racjonalnie zarządzać przestrzenią. Materiał do jego produkcji- stal chromowana, jest bardzo wytrzymała i odporna, dzięki czemu regał jest w stanie pomieścić nawet ponad dwieście kilogramów produktów. W zależności od konkretnego zakresu działalności restauracji, pojawia się w niej dodatkowe wyposażenie, służące na przykład do przygotowywania soków, lodów czy kawy. Każdy lokal ma inne potrzeby, które musi umieć określić jego właściciel.
Jakość sprzętu używanego w restauracji, przekłada się na świadczone przez nią usługi i zadowolenie gości. Bardzo ważne jest więc wybieranie wyposażenia, które będzie spełniać swoją funkcję i ułatwiać pracownikom wykonywanie ich obowiązków.