Decydując się na prowadzenie nawet najmniejszego punktu gastronomicznego, należy mieć świadomość, że istnieje wiele wytycznych dotyczących odpowiedniego wyposażenia. Regulacje prawne mówią np. o odpowiednim stanie technicznym lokalu, układzie pomieszczeń oraz ich wyposażeniu. Meble do kawiarni to nie tylko stylowe stoły i krzesła. Należy pamiętać o sprzęcie, który musi znaleźć się na zapleczu kuchennym.
Wszystkie sprzęty powinny być zachowane w dobrym stanie technicznym, niedopuszczalne są zarysowania, dziury i pęknięcia. Te, które będą w bezpośrednim kontakcie ze środkami spożywczymi muszą dodatkowo posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny. Najodpowiedniejsze będą oczywiście meble stalowe, np. meble ze stali nierdzewnej Stalgast.
Co powinno znaleźć się na kuchennym zapleczu? Z pewnością potrzebny będzie odpowiedniej wielkości blat. Stół do pracy jest niezbędny w każdym punkcie gastronomicznym. By zaoszczędzić cenną przestrzeń stoły robocze często bywają wyposażone w półki lub szafki znajdujące się pod blatem. Meble ze stali nierdzewnej Stalgast to także dostępne w wielu rozmiarach regały. Musisz zaopatrzyć się w odpowiednią ich ilość, by zmieścić całą zastawę, mały sprzęt agd oraz artykuły spożywcze. Warto także zaplanować zakup półek wiszących, dzięki którym wykorzystamy całą dostępna na zapleczu kuchennym przestrzeń. Nawet jeżeli planujesz zakup zmywarki, będziesz potrzebował zlewu. Oczywiście powinien być wykonany ze stali nierdzewnej. W zależności o potrzeb może być jedno- , lub dwukomorowy. Do wyboru są zlewy o mniejszej i większej głębokości.

Aby móc podawać w swoim lokalu kawę w filiżankach, będziesz potrzebował profesjonalnej wyparzarki.
Gdy zaopatrzysz się w meble do kawiarni oraz zaplecza kuchennego, należy zająć się zakupem odpowiednich sprzętów. Ich ilość zależna jest od tego, co planujesz serwować swoim gościom. Z pewnością przyda się lodówka, profesjonalnie zwana szafą chłodniczą. Nawet jeśli na początek planujesz jedynie parzyć kawę i herbatę, potrzebne będzie Ci miejsce do przechowywania chociażby cytryny i bitej śmietany. Jeśli ekspres, który zamierzasz kupić nie został wyposażony w możliwość przygotowywania czekolady na gorąco, będziesz potrzebował np. płyty indukcyjnej. Czekolada to napój cieszący się duża popularnością, zwłaszcza zimą, nie warto więc z tego rezygnować. Meble ze stali nierdzewnej Stalgast to także specjalnie regały pod ekspresy do kawy oraz witryny chłodnicze. Witryna przyda się do ekspozycji ciast i deserów, które nieodłącznie idą w parze z kawą i herbatą.
Na meblach i sprzętach do lokalu nie warto przesadnie oszczędzać. Dobre wyposażenie to połowa sukcesu. Odpowiedniej klasy urządzenia usprawnią pracę, pozwolą uniknąć awarii, a nawet pozwolą na obniżenie kosztów, zwłaszcza za prąd i wodę.