Praca kelnera nie jest łatwa – kontakt z Klientami, dbanie o nienaganny wizerunek restauracji, współpraca z personelem kuchennym i dostarczanie do stolików talerzy pełnych wykwintnych potraw. W tej ostatniej kwestii pomóc może na pewno profesjonalny wózek kelnerski. Na rynku jest wiele tego rodzaju sprzętów. Na co więc zwrócić uwagę decydując się na wybór wózka kelnerskiego? Oto najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci znaleźć idealny wózek kelnerski, który ułatwi serwowanie posiłków gościom lokalu gastronomicznego.

Wózek kelnerski – mnogość opcji i funkcjonalności

W sklepach z elementami wyposażenia lokali gastronomicznych można znaleźć różne modele wózków kelnerskich.  Aby wybrać ten odpowiedni, który będzie dobrze służył przez długie lata, przede wszystkim należy jasno określić swoje oczekiwania co do sprzętu. 

Wymiary wózka dobrze jest dostosować do przestrzeni lokalu gastronomicznego. W mniejszych restauracjach lepiej sprawdzą się kompaktowe wózki z większą liczbą „pięter” na których można układać przedmioty.  To właśnie od wielkości przestrzeni roboczej uzależnione jest to, ile rzeczy można poukładać na wózku. Idealny wózek kelnerski powinien być też poręczny i stabilny. Należy pamiętać jednak, że im więcej pięter ma wózek kelnerski, tym większe mogą być problemy z jego stabilnością. Jednym z najistotniejszych elementów wózka są kółka, dzięki którym bez problemów można przemieszczać go z miejsca na miejsce. Ich zwrotność znacząco wpływa na stopień wygody użytkowania. Niezwykle użyteczne są także dodatkowe akcesoria, takie jak np. pojemniki do przechowywania sztućców.

Pomocnik kelnerski jest sprzętem wielofunkcyjnym i może służyć do wielu rzeczy – nie tylko do dostarczania potraw gościom. Bardzo często wykorzystuje się go również do przewożenia naczyń w przestrzeni kuchennej i transportowania brudnej zastawy do strefy ze zmywakiem. Wózki kelnerskie powszechnie wykorzystuje się także w hotelach, do dostarczania posiłków wprost do pokoi.

Z czego powinien być wykonany wózek kelnerski?

W przypadku wózków kelnerskich najgorszym wyborem będą te wykonane z plastiku i różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Dlaczego? Powodów jest kilka. Plastik nie wykazuje się wystarczającą odpornością na wysokie temperatury, a jakimi często mamy do czynienia podczas pracy na kuchni i sali restauracyjnej. Łatwo absorbuje także wszelkiego rodzaju zabrudzenia, a plamy z tłuszczu mogą być niemożliwe do usunięcia. Wózki wykonane z plastiku nie wytrzymują też dużych obciążeń, a porcelanowa zastawa i metalowe garnki najczęściej dużo ważą. Ponadto plastik nie prezentuje się odpowiednio dobrze.

Wózki kelnerskie wykonane ze stali nierdzewnej są jednymi z najpopularniejszych na rynku.  Mają one bardzo dużo zalet, które sprawiają, że korzystanie z nich jest łatwiejsze i przyjemniejsze. Stal nierdzewna jest tworzywem, z którego powierzchni niezwykle łatwo jest usunąć wszelkie plamy i zabrudzenia. Wózki ze stali nierdzewnej są również bardzo wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju uderzenia i uszkodzenia.

Zdecydowanie bardziej luksusowe są drewniane wózki kelnerskie. Najczęściej wykonuje się je z odpornego na uszkodzenia, twardego drewna. Następnie jest ono zabezpieczane w taki sposób, by było odporne na działanie niekorzystnych czynników występujących w restauracji.  Wózki wykonane z drewna są bardzo efektowne i pasują do stylowych wnętrz jadalnianych, barowych i hotelowych. Tego rodzaju wózki odpowiednio eksploatowane i pielęgnowane również mogą z powodzeniem służyć w lokalu przez wiele lat.

Wózki kelnerskie – czy ich wygląd jest ważny?

W przypadku wózków kelnerskich można stwierdzić, że ich wygląd jest równie ważny co funkcjonalność. Tego rodzaju sprzęt powinien być elegancki i stanowić tło dla zastawy i serwowanych na niej potraw. Dobrze jest, jeśli styl wózka pasuje do wystroju lokalu. Wybór wózka kelnerskiego, który jest wykonany ze stali nierdzewnej, będzie adekwatny w przypadku lokali urządzonych w nowoczesnym duchu. Stalowe wózki są zazwyczaj proste i minimalistyczne w swojej formie. Modele wykonane z drewna z reguły mają bardziej wymyślną konstrukcję. Często są bogato zdobione i wzbogacone o dodatkowe elementy dekoracyjne. Bez względu na to, z czego wykonany jest wózek, w większości przypadków jego ostateczny wygląd można spersonalizować, dobierając nie tylko wymiary i kształt, ale również design i ewentualne elementy dodatkowe. 

 

Mamy nadzieję, że nasze porady ułatwią Ci wybór odpowiedniego produktu, a wózek kelnerski, na który ostatecznie się zdecydujesz, będzie Ci ułatwiać codzienną pracę.